Kúpele Brusno

Známe slovenské kúpele Brusno ležia v údolí Slovenského Rudohoria, na severovýchod od Banskej Bystrice, na severných svahoch Vepra. Kúpele Brusno sú svojim i liečivými prameňmi a čistým vzduchom známe od 19.storočia. Minerálne vody sú  vhodné na indikácie niektorých zažívacích chorôb, najmä obličiek, pečene, žalúdočných a črevných porúch. Okrem zažívacích ťažkostí sa v Brusne môžu liečiť aj srdcovo - cievne choroby a choroby pohybového ústrojenstva. Okrem minerálnych vôd kúpele Brusno  ponúkajú aj výborné podmienky pre navštívenie Nízkych Tatier.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Obec Brusno vznikla zlúčením dvoch menších obcí - Brusno a Sv. Ondrej v roku 1960 pod názvom Hronov ale v roku 1974 bola opäť premenovaná na Brusno. Typickým zamestnaním obyvateľov Brusna bol podomový obchod (už v 18. storočí). Podomových obchodníkov nazývali obyvatelia čipkármi. Toto pomenovanie získali podľa tovaru (paličkované čipky), s ktorým odchádzali obchodovať do ďalekých krajín. Pomenovanie im však zostalo aj potom, keď k obchodu s čipkami pridali drevený riad, rôzne tkaniny a výrobky zo železa. Výskyt prírodných  liečivých zdrojov dal vznik kúpeľom celoštátneho významu so zameraním na choroby zažívacieho traktu.

Poloha a klíma

Kúpele Brusno ležia v severnej časti Banskobystrického kraja, 20 km severovýchodne od Banskej Bystrice, v údolí rieky Hron v nadmorskej výške 424 m. Kúpele obklopujú  malebné hrebene  Nízkych Tatier a Veporských vrchov.  Poloha kúpeľov im určuje miernu, teplú a pomerne vlhkú podhorskú klímu.

Turistické zaujímavosti

Návštevníci Brusna majú možnosť využiť početné turistické chodníky, ktoré sprístupňujú atraktívne hrebene Nízkych Tatier a masív Poľany. Kúpele Brusno možno považovať za východisko pre letnú pešiu turistiku, cykloturistiku a zimnú turistiku najmä do turisticko-rekreačných priestorov Veporských vrchov. Okrem značkovaných trás sa v obci udržujú promenádne chodníky s východiskom z kúpeľov do vyhliadkových lokalít Skala či Dubinka.

Okolie

V okolí kúpeľov Brusno sa nachádzajú tri chránené územia, menovite sú to Národný park Nízke Tatry, CHKO Poľana a kultúrna pamiatka kúpeľný park.

Mapa

Mapa Brusno

Články

  • Pohodlný wellness v Kúpeľoch Brusno

    Kúpele Brusno ležia medzi pohoriami Nízkych Tatier a Slovenského Rudohoria. Vďaka svojej polohe sú srdcom Slovenska. Kúpele Brusno majú okolo seba nádhernú prírodu, ktorá garantuje atmosféru relaxu...

Okolité destinácie

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme