Košice

Mesto Košice , druhé najväčšie mesto SR sa nachádza vo východnej časti Slovenska, neďaleko hraníc s Maďarskom (20 km), Ukrajinou (80 km) a Poľskom (90 km). Výhodná poloha urobila v minulosti z Košíc dôležitý bod na obchodných cestách, dnes je kľúčovou hospodárskou aglomeráciou, ale aj križovatkou dopravných trás, k čomu prispieva železničný uzol a medzinárodné letisko.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Počiatky osídlenia územia môžeme sledovať už od konca staršej doby kamennej. Prvá písomná zmienka o južnom predmestí je z roku 1230. Vďaka obchodne i strategicky výhodnej polohe zaznamenali Košice rýchly vzostup. Udeľovanie privilégií napomáhalo rozkvetu remeselnej výroby, obchodu a zvyšovalo význam i rozvoj mesta. Z roku 1307 sa zachovali najstaršie cechové stanovy v krajine a v roku 1369 dostali Košice ako prvé mesto v Európe vlastný mestsky erb. Od začiatku 15. storočia stali na cele Pentapolitany - zväzku piatich východoslovenských miest. Od roku 1347 až do začiatku 18. storočia si po Budine zachovali postavenie druhého mesta Uhorska. Primerane k svojmu hospodárskemu, administratívnemu a politickému významu sa v meste zriadila v roku 1657 univerzita, ktorá po zmene na kráľovskú a neskôr na právnickú akadémiu trvala do roku 1921.

Poloha a klíma

Mesto Košice leží v Košickej kotline v širokom údolí rieky Hornád, ohraničené na západe výbežkami pohoria Slovenské rudohorie. Centrum mesta sa nachádza v nadmorskej výške 208 metrov. Podnebie v Košiciach je mierne teplé s priemernými teplotami 19° C v júli a - 3° C v januári.

Turistické zaujímavosti

Najväčšou atrakciou Košíc je ich samotné historické jadro s mnohými architektonickými skvostmi. V jeho strede, Na Námestí slobody, sa nachádza Spievajúca fontána. Vedľa fontány je umiestnená zvonkohra v tvare zvonmi ovešaného stromu. Každú hodinu hrá jednu zo svojich sto melódií, podľa ktorej „tancuje“ aj neďaleká fontána. Malebná Hrnčiarska ulička je uličkou remesiel so špecializovanými obchodíkmi. V hornatom prírodnom prostredí mestskej časti Kavečany  sa nachádza Košická zoologická záhrada a letná bobová dráha. V mestskej časti Nad jazerom, na ploche tunajšieho Jazera, je inštalovaný vodnolyžiarsky vlek. V rekreačnom údolí Čermeľského potoka vedie úzkorozchodná Čermeľská železnica s historickými parnými lokomotívami. Jej cieľovou stanicou je prímestská oddychová zóna Alpinka s detskými ihriskami, golfovým ihriskom a areálom paintballu. Botanická záhrada UPJŠ Košice  s vysokými skleníkmi a obrovskou kaktusovou zbierkou sa rozprestiera na ploche 33 ha.

Hradová (466 m n. m., dĺžka trasy asi 3 km)
V minulosti miesto stredovekého hradu, zo strategického hľadiska s výhodnou polohou. V súčasnosti miesto s vyhliadkovou vežou so širokým výhľadom do Košickej kotliny.

Kavečany (5 km)
Nachádza sa tu zoologická záhrada. Je aj výborným miestom pre zimné športy. Sú tu upravené terény pre zjazdové a bežecké lyžovanie pre začiatočníkov i pokročilých. Dobrý prístup aj autobusmi mestskej hromadnej dopravy (č. 29).

Kojšovská Hoľa
Rekreačné stredisko s vybudovanými lyžiarskymi vlekmi a sedačkovou lanovkou. Množstvo značkovaných trás pre pešiu turistiku.

Zádielska dolina
Zádielska dolina so svojimi prírodnými hodnotami patrí k najkrajším kútom Slovenského krasu. Pre svoju jedinečnú flóru, faunu a prírodné scenérie bola vyhlásená za chránenú krajinnú oblasť. Dĺžka skalnej tiesňavy je 2200 m a hĺbka okolo 300 m. Vedie tu prvý náučný chodník.

Nižná Myšľa
V obci sa nachádza významná archeologická lokalita sídliska a pohrebiska z doby bronzovej, 1450 rokov pred naším letopočtom a nedávno odkryté pozostatky stredovekého kostolíka z konca 13. storočia.

Okolie

Bankov (3 km),  Alpinka (5 km)
Miesta najčastejšie vyhľadávané Košičanmi na oddych, šport a zábavu. Sú prístupné autom, ako aj autobusovou dopravou. Na Alpinku premáva detská železnica (5,5 km) s počiatočnou stanicou Čermeľ. V areáli sa nachádza 9-jamkové golfové ihrisko.

Jahodná (9 km)   
Rekreačno-športové stredisko. Na horskej trase medzi Jahodnou a Kojšovou hoľou sa nachádza vysokohorská chata Loajoška, ktorá ponúka okrem občertstvenia aj ubytovanie. Je navštevovaná nielen pešími turistami ale aj cyklistami, okolie vhodné na výlety.

Ružín (33 km)
Ružínska priehrada vznikla vybudovaním vodného diela na rieke Hornád. Ponúka bohaté možnosti vodných športov, ale aj turistiky. Zaujímavá je najmä túra na bralo Sivec, vysoké 781 m, z ktorého je pekný výhľad do celého okolia Hornádu. Milovníkom zimných športov poslúžia okolité členité terény s lyžiarskymi vlekmi.

Bukovec (6 km)
Vodná nádrž pri rovnomennej obci. V lokalite je možnosť kúpania, vodných športov a rybolovu. V areáli Hotela Hrabina sa nachádza 6-jamkové golfové ihrisko s golfovým trenažérom.

Herľany  (27 km smerom na Michalovce)
Vznikol v roku 1870 pri vrtných prácach zameraných na získanie zdrojov minerálnej vody pre kúpele. Prúd minerálnej vody vystrekuje až do výšky 30 m v intervaloch 32 až 34 hodín. Jeho erupcia trvá pol hodiny. V lokalite je možnosť ubytovania a stravovania.

Často kladené otázky

❓ Ktoré hotely v Košiciach sú s bazénom?

Vnútorný bazén je k dispozícii napríklad v zariadení {list_accomm_accomm_name_indoor_swimming_pool}, vonkajší bazén v hoteli {list_accomm_accomm_name_outdoor_swimming_pool}. Pozri naše porovnanie hotelov v Košiciach.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme