Ždiar

Ždiar a jej okolie patrí medzi významné prírodné, národopisné a architektonické skvosty Slovenska.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Prvá písomná zmienka o obci Ždiar je z roku 1590. Vznik obce sa predpokladá na začiatok druhej polovice 16. storočia. Zakladateľom bol František Lužinský, kastelán zemepánov Horvátovcov, ktorí boli najväčšími feudálmi na severnom Spiši. V listinách z roku 1628 a 1629, v súvislosti s panstvom Pavla Rákociho, už Ždiar nazývali obcou - possessiones. Obyvatelia sa zaoberali drevorubačstvom, uhliarstvom a pastierstvom. So zakladaním lazových osád je spojené nové rozdelenie pozemkov, kde chotár bol rozdelený na rovnaké diely na tzv. zárubky podľa počtu osadníkov a osadník si mohol postaviť dom iba na svojom laze. Podľa ústnej tradície sa prví osadníci usadili v Bachledovej doline a nové osady vznikli na Antošovskom vrchu, v Pavlovskej doline, Blaščackej doline, artušovskej doline a na Slodičovskom vrchu.

Poloha a klíma

Ždiar sa nachádza v nadmorskej výške 896 m n. m. a jej chotár v 820 - 2146 m n. m. Je orientovaný severne od mesta Poprad. Leží v Podtatranskej brázde a zo severu ju ohraničuje Spišská Magura, z východu Východné Tatry, zo západu štátna hranica s Poľskom, ktorá z Lysej Poľany smeruje na juh hore Bielovodskou dolinou a po Žabom hrebeni až na vrchol Rysov. Južné ohraničenie tvoria Vysoké a Belianske Tatry medzi Rysmi a Tatranskou Kotlinou. Dolinou preteká potok Biela. Väčšinu katastra pokrývajú lesy, odlesnená časť sa nachádza vo vyšších polohách. Celková rozloha katastra Ždiaru je 2733 ha. Nadmorská výška je hlavným činiteľom ovplyvňujúcim počasie Ždiaru a teplotu vzduchu, ktorá výrazne klesá s jej rastom. Priemerná teplota vzduchu v júli je asi 15 - 18 °C, najvyššia 25 - 28 °C. Priemerná januárová teplota je približne -10 °C, najnižšia -25 °C.

Turistické zaujímavosti

Severná expozícia úpätia svahov Belianskych Tatier má výhodné podmienky na udržanie snehu, preto sú terény v oblasti vhodné na rekreačné lyžovanie. Svahy na Strednici sa dajú lyžiarsky využiť priamo z hlavnej cesty Ždiar - Javorina. Nachádza sa tam lyžiarsky areál, ktorý pozostáva z deviatich vlekov s dennou kapacitou niekoľko tisíc prepravených osôb. Svahy sú z jednej tretiny orientované na západ, jedna tretina na juh a jedna na sever. Lyžiarom v Bachledovej doline prístup na hlavný magurský chrbát uľahčujú dva vleky a trojsedačková lanovka s dolnou stanicou v Bachledovej doline, ktorá je prepojená so športovým areálom v Jezersku. Celková prepravná kapacita v týchto strediskách je 7.500 osôb za hodinu, dĺžka zjazdoviek je 6,5 km, pričom 2,5 km tratí má možnosť umelého zasnežovania. Dĺžka bežeckých tratí je 30 km.
Náučný chodník Zadné Meďodoly
Približne štyri kilometre nabité informáciami. Aj takto stručne by sa dal charakterizovať nový náučný chodník, ktorý otvorili v Belianskych Tatrách. Trasa, ktorá začína v Tatranskej Javorine a končí v Kopskom sedle, sa dá pokojnou chôdzou prejsť za tri hodiny.
Veľká Studená a Bielovodská dolina
Bielovodská dolina je mnohými návštevníkmi Tatier považovaná za najfotogenickejšiu tatranskú dolinu, najmä v jesennom období. Trasa výstupu začína na Hrebienku nad vrcholovou stanicou pozemnej lanovky a pokračuje po červenej turistickej značke k rázcestiu nad Studeným potokom
Náučný chodník Monková dolina - Kopské sedlo
Monkova dolina má ľadovcový pôvod. Pred jej ústím je uložená koncová ľadovcová moréna z posledného zaľadnenia prekrytá jemnozrnejšími nánosmi. Ľadovec v Monkovej doline mal hrúbku okolo 80 metrov a schádzal z hornej časti doliny popod Hlásnu skalu do nižších častí až pod Bednársky Rígeľ. Na jeho stráňach sa zachovali zvyšky bočných morén.
Belianská jaskyňa
Belianská jaskyňa bola vytvorená v strednotriasových, guttensteinských vápencoch, dlhodobým vplyvom povrchovej vody prenikajúcej cez medzivrstvové a tektonické pukliny. Celková dlžka jaskyne je 1752 m, jej celkové prevýšenie 160 m. Vstup do jaskyne tvorí krivolaký tunel, ktorý ústi do úvodného dómu.
Pltníctvo
Hlavnou atrakciou tejto goralskej osady je splav rieky Dunajec na drevených pltiach.

Okolie

Zachovalá ľudová architektúra v časti obce Antošovský vrch (Antoszowski Wiyrch) a Blaščatská dolina (Błaszczacka Dolina), originálne kroje charakteristické svojou ornamentálnosťou využívajú motívy rastlín a živočíchov z prostredia Belianských Tatier a okolia obce Ždiar. Každoročne sa v obci konajú Goralské folklórne slávnosti, na ktorých slovenské aj poľské tanečné súbory prezentujú tance, piesne a zvyklosti Goralov.

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Ždiar?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Sezónne a prázdninové od 88.17 €, Relaxačné a Wellness od 88.17 €. Pozri ponuku pobytov v Ždiari.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme