Umelci v kúpeľoch: Slovenské kúpele už inšpirovali mnohých

Kúpele na Slovensku majú dlhú tradíciu. Silu liečivých prameňov začali ľudia využívať od 13. storočia, kedy sa začínajú objavovať aj prvé písomné doklady. V priebehu storočí kúpele vyhľadávali aj mnohé známe osobnosti a umelci, ktorí sa tu snažili prinavrátiť si svoje stratené zdravie, či hľadali novú inšpiráciu k tvorbe.

Historická fotka Thermia Palace

Oslavná báseň a dielo majstra secesie

Jedným z prvých, ktorý svoje zážitky z kúpeľov zveršoval do básne, bol Adam Trajan z Benešova. Bol českým protestantským kazateľom v Drahovciach, ktoré sa nachádzajú neďaleko Piešťan. Je autorom mnohých básní, avšak jeho najznámejšou básňou sa stala oslavná báseň Saluberrimae Pistinienses Thermae (Uzdravujúce piešťanské kúpele). Báseň vyšla v roku 1642 a krásne zachytáva obraz vtedajších piešťanských kúpeľov. Báseň má okrem umeleckej aj historickú a dokumentárnu hodnotu. 

Medzi rokmi 1929 až 1932 navštevoval so svojou chorou dcérou Jaroslavou kúpele Piešťany aj známy secesný umelec Alfons Mucha. Jeho alegorický obraz s názvom Buď pozdravený požehnaný prameň zdravia! bol inšpirovaný práve Piešťanmi. Na obraze je zachytená mladá žena v piešťanskom kroji, pri ktorej stojí žena. V pozadí je zobrazená rieka Váh a dedina Moravany nad Váhom. Muchov obraz bol slávnostne odhalený 15. mája 1932 a umiestnený v tympanóne empírovej jedálne v hoteli Thermia Palace.

Kúpele Sliač navštívilo množstvo literátov 

Kúpele Sliač sa v minulosti tešili veľkej obľube, o čom svedčí aj množstvo známych osobností, ktoré sa tu v minulosti liečilo. Známa spisovateľka Božena Němcová práve tu čerpala inšpiráciu na vlastné diela, pričom zozbierala aj ľudové povesti a rozprávky od miestnych obyvateľov. Za spomenutie stojí napríklad rozprávka Soľ nad zlato. Nemcová napísala o pobyte v sliačskych kúpeľoch svojmu manželovi a priateľom. V listoch popisovala prostredie kúpeľov, kúpeľné procedúry a spôsob, akým trávili kúpeľní hostia čas. 

Aj básnik a spisovateľ Pavol Országh Hviezdoslav napísal krásne verše o kúpeľoch v Sliači. Medzi ďalšie literárne osobnosti obľubujúce Sliač patrili Ján Kollár, Andrej Sládkovič, Jozef Škultéty, Jozef C. Hronský, Martin Rázus či Ján Smrek. Medzi známe spisovateľky patrili Terézia Vansová, Božena Slančíková Timrava či Ľudmila Podjavorinská. 

Hudobný skladateľ a pedagóg Ján Cikker navštevoval kúpele Sliač pravidelne od roku 1958. Chodil sa sem nielen liečiť, ale aj tvoriť. Práve v kúpeľoch napísal celý rad svojich skladieb. Operu Mister Scrooge venoval na znak vďaky za vyliečenie práve kúpeľom Sliač.

Ján Cikker v Kúpeľoch Sliač

Fotografia/Zdroj: Ján Cikker (biele sako) na Sliači / Mesto Sliač

V trenčianskych kúpeľoch sa liečila rodina Čapkovcov

Kúpele Trenčianske Teplice navštívila takmer celá rodina Čapkovcov. Otec známych umelcov tu pôsobil ako kúpeľný lekár Antonín Čapek. Karel Čapek práve v kúpeľoch vymyslel slovo “robot”. V Trenčianskych Tepliciach každoročne udeľujú Cenu Karla Čapka za propadáciu života a diela bratov Čapkovcov na Slovensku a praktické uplatňovanie česko-slovenskej vzájomnosti. 

V Trenčianskych Tepliciach sa v minulosti konal známy filmový festival. Pri tejto príležitosti kúpeľné mesto navštívilo mnoho slávnych osobností. Každý z nich má na svoju počesť umiestnenú tabuľku na moste pri hoteli Most slávy, kde boli umelci počas festivalu ubytovaní.

Kúpele, ktoré podnietili vznik básní

Ľudmila Podjavorinská okrem kúpeľov v Sliači navštívila aj kúpele Rajecké Teplice. V roku 1947 tu napísala aj jednu zo svojich básní, v ktorej Rajecké Teplice prirovnáva v zemskému raju. 

Laco Novomeský, slovenský politik, básnik, redaktor, novinár a publicista, napísal pod vysokými stromami kúpeľov Štós svoju báseň „Pod jedľou.“ Okrem Novomestského v kúpeľoch tvoril aj známy slovenský sochár a akademický umelec Vojtech Löffler. V kúpeľoch dodnes stojí jeho socha stojaci akt.

Významné osobnosti, ktoré navštívili dnes už zaniknuté kúpele

V súčasnosti na Slovensku funguje približne 26 kúpeľných centier či sanatórií. V minulosti ich však bolo podstatne viac. Jednými zo zaniknutých kúpeľov na Slovensku sú i kúpele Korytnica. V minulosti ich navštívil aj spisovateľ Jozef Miloslav Hurban. Svoje postrehy, zážitky a opisy krásneho prostredia vložil do diel Korytnické poháriky a Veselé chvále nezdravého človeka. 

Majálesy v taktiež zabudnutých revúckych kúpeľoch popísal aj Martin Kukučín vo svojom diele Mladé letá. Kúpele v Revúcej navštevovali aj ďalšie známe osobnosti ako napríklad Štefan Marko Daxner či Samo Tomášik, ale i študenti revúckeho gymnázia.

Umelci v kúpeľoch radi trávia čas aj v súčasnosti. Mnoho známych tvári pravidelne navštevuje Trenčianske Teplice, Piešťany, Turčianske Teplice či Bardejovské Kúpele.

Mohlo by vás zaujímať

Zátišie so žltým košíkom Galéria M. A. Bazovského v Trenčíne

Galéria M. A. Bazovského je multikultúrnym priestorom, ktorého služby sú určené pre laickú i odbornú verejnosť. Orientuje sa na výtvarné umenie 20. a 21. storočia. Nájdete tu diela umelcov z trenčianskeho regiónu, ale na svoje si prídu aj priaznivci hudby a filmu.

Zistiť viac
Zábaly - Parafínový zábal Vyšné Ružbachy Kúpeľný pobyt – nielen liečba, ale aj prevencia!

Pracovná únava, stres, bolesti chrbtice, či rôzne únavové ochorenia. Mnohé z týchto zdravotných problémov môžu byť predzvesťou vážnejších komplikácií. Zabráňte vzniku vážnejších zdravotných problémov kúpeľnými pobytmi pre samoplatcov.

Zistiť viac
Zobraziť komentáre a pridať komentár
Návrat hore